Üyelik Girişi
CENGİZ ÇETİK PAYLAŞIMI
Site Haritası
Takvim

Tüketici Sorunları Dilekçe Örneği

Gerek TV gerek basın gerekse farklı yerlerde Tüketici Tüketici Hakem Heyetine başvurduğu zaman sanki hemen haklı görülecek ve talebi doğrultusunda sorun lehine çözülecekmiş gibi  bir imaj yaratılıyor. YOK BÖYLE BİR ŞEY. Biz sadece hakkımızı aramak için yola çıkıyoruz Kanuna göre şikayetler en geç 3

ay içinde sonuçlandırılır   bu süre en az bir aydır.

Değeri 936. 97 YTL'nin altındaki sorunlarda Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuru zorunludur. Bu heyetin vereceği kararlar tarafları bağlar yani kesindir. Taraflar bu karara karşı kararlar ellerine geçtiği tarihten itibaren 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilir.  936.97 YTL'nin üzerindeki KARAR LAR BAĞLAYICI OLMAYIP DELİL

NİTELİĞİNDEDİR.)

Bazı illerde dilekçeler önce Valiliğe verilir oradan Sanayi ve Ticaret İl  Müdürlüğüne havale edilir. Bazı illerde Direk Sanayi ve Ticaret İl  Müdürlüğüne verilir TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETLERİ illerde Sanayi ve Ticaret İl  Müdürlüklerinde İlçelerde  ise Kaymakamlıklardadır.

Müracaatımızı kesinlikle postayla yapmayın kendiniz bizzat gidin yerini biliyorsanız Sanayi ve Ticaret İl  Müdürlüğüne gidin NEDENMİ?

Diyelim ki şikayet dilekçenizi Valiliğe evrak kayıda verdiniz sonra Sanayi ve Ticaret İl  Müdürlüğüne havale edildi verdiğiniz evraklar eksik çıktı size ikinci bir yazı yazılacak eksik belgeleri tamamlamanız istenecek sizin cevabınıza göre en az 15-20 gün zaman gecikecek. Direk Sanayi ve Ticaret İl  Müdürlüğüne giderseniz önce FİRMA YETKİLİSİNE İYİ NİYET ESASINA GÖRE TÜKETİCİ ŞİKAYETİ telefonla İLETİLİR, MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNE ÖNEM VEREN MARKA FİRMALAR ŞİKAYETE GEREK KALMAKSIZIN SORUNU ÇÖZEBİLECEKLERİNİ BELİRTİRLER VE SORUN OARADA ÇÖZÜLMÜŞ OLUR. Sorun çözülmezse ve dilekçe vermeniz zorunlu ise evraklarınız kontrol edilir eksik evraklar tamamlamanız istenir böylece zaman kaybınız olmaz. Bu şansımızı kullanalım.

Şikayetimizi yaptık Hakem Heyeti lehimize karar aldı bizim lehimize olan karar satıcının aleyhinedir veya tam tersidir.  Diyelim ki karar lehimize çıktı kararlar postayla tüketiciye de satıcıya da bildirilir.

Kararlar elimize geçtiği tarihten  itibaren 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine giderek karara itiraz hakkımız vardır. Eğer satıcı lehimize olan karara 15 gün içinde itiraz etmezse karar kesinleşir ve talebimizi karar doğrultusunda karşılamak zorundadır. Eğer  yinede itiraz ederse İCRAYA gideriz icra karar gereğini yapar bize iade eder.

GÖRÜYORSUNUZKİ EN İYİ İHTİMALLE BİLE SÜRE 1.5 AY OLDU.

Üretici firma Tüketici Mahkemesine itirazda bulunursa Mahkeme bitene kadar beklememiz gerekir birde mahkeme kararı aleyhimize olursa davayı kaybetmiş oluyoruz.

  Aynı ürün için 2. kez Tüketici hakem heyetine şikayette bulunamıyoruz.

TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİNE YAZILACAK DİLEKÇE ÖRNEĞİ

.......... KAYMAKAMLIĞI

TÜKETİCİ SORUNLARI İLÇE HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI'NA

(936.97YTL altındaki alışverişler için)

.................VALİLİĞİ

TÜKETİCİ SORUNLARI İL HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI'NA

Veya

SANAYİ VE TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ

TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞINA

(936.97 YTL ile 2.446.03  YTL arası alışverişler için)

ŞİKAYET EDEN               :

Tüketicinin adı adresi ve telefonu yazılır Mümkünse ev ve ya işyeri telefonu yazınız Cep telefonları aranmayabilir.

ŞİKAYET EDİLEN                        :

 Şikayet edilen kişi yada kurumları adı ünvanı adresi yazılır.(sorumluluk açısından birden fazla olabilir.Banka şikayetlerinde, eletronik eşyada  özellikle)

ŞİKAYET KONUSU                      :

Satın alınan hizmetin ayıplı çıkması

ŞİKAYET EDİLEN ÜRÜN               :

.......MARKA ........MODEL CEP TELEFONU

İMEİ NO:.....................................

AÇIKLAMA                                :

yıplı ürün veya hizmetle ilgili yaşadığımız sorunlar.

Mesela .........tarihinde.....marka ürün aldım. ....tarihinde arızalandı , servise götürdüm Kullanıcı hatası dediler malı değiştirmeyi kabul etmediler vs vs.

Yaşadığımız sorunları madde maddede yazabilirsiniz TABİ TÜRK FİLMİ ANLATIR GİBİ DEĞİL.

HUKUKİ SEBEP               :

4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun

DELİLLER                      :

Fatura, garanti belgesi gerektiğinde kullanma kılavuzu, eğer servise bir veya birkaç kez gitmişse servis fişleri, kargo fişleri fotokopileri

SONUÇ VE TALEP                   :

Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı mağduriyetimin giderilmesi için ürünün aynı model yenisiyle değiştirilmesi VEYA paramın iadesi hususunda karar verilmesi için gereğini arz ederim

 06.06.2009   (tarih yazılır)

                                                 Ad Soyad

                                                                                                                                                 imza

Eğer talep kısmına seçimlik hakları yazmazsak mesela sadece gereğini arz ederim dersek karar Hakem Heyeti üyelerinin görüşleri doğrultusunda alınır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret35687
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.12842.1322
Euro2.94112.9464
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 21° 15°
Saat

Günün Sözü :

Yüksek bir mevkiye yerleşen alçak bir kişiden daha kötü bir şey olamaz.
Claudianus
 Atatürk Diyor ki

Yetisecek çocuklarimiza ve gençlerimize tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her seyden evvel Türkiye'nin istiklâline, kendi benligine, milli geleneklerine düsman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu ögretilmelidir

İŞTE ÖYLE BİR DUYGUDA YAZILAN KÖŞE YAZISI

HAYAT YOLUNDA NEREDEN NEREYE? DENEME

CENGİZ ÇETİK